9 naukowych powodów, dla których warto grać na gitarze

Zastanawialiście się kiedyś dlaczego gitarzyści są zazwyczaj bardzo wyluzowani, a jednocześnie pełni energii na scenie? Niektórzy z nich wydają się być wręcz nieśmiertelni jak Keith Richards z Rolling Stones. Czy to kwestia dostępu do dobrych lekarzy? Naukowcy z całego świata w detalach odsłaniają przed nami naukowe dowody na to, że granie na gitarze może przysporzyć nie tylko zakochanych fanów, ale również końskie zdrowie, tężyznę fizyczną i spokój psychiczny.

1. Poczuj zastrzyk dobrej energii

Niektórzy gitarzyści kontakt z instrumentem traktują bardzo prywatnie, wręcz sensualnie. Samo myślenie o Fenderze czy Hagstromie, wprowadza ich w dobry nastrój. Naukowcy z Uniwersytetu McGill odkryli, że muzyka powoduje uwalnianie dopaminy do mózgu, tej samej substancji chemicznej, która jest wyzwalana podczas kontaktu seksualnego. Nic dziwnego, że tak wielu gitarzystów porównuje swój instrument muzyczny do wybranki serca.

2. Odrzuć stres

Podwójne badania Wellness Center oraz Loma Linda University School of Medicine and Applied Biosystems potwierdziły, iż poziom stresu może zostać zmniejszony na poziomie genomu dzięki graniu na instrumencie. Muzykowanie potrafi odwrócić negatywne skutki życia pod presją. Już wiadomo, skąd tyle luzu u gitarzystów.

3. Pokonaj ból

To niesamowite, ale według badań University of Utah’s Pain Research Center, słuchanie muzyki, a więc i Twoich riffów – potrafi zająć mózg na tyle, by zmniejszyć odczuwanie fizycznego bólu, nawet przewlekłego.

4. Wyostrz swój umysł

Czy zdobywcy nagród Nobla w sekrecie smażą riffy na swych gitarach? Tego możemy się tylko domyślać, wiemy jedynie, że granie na gitarze, a zwłaszcza komponowanie, wyostrza funkcje mózgowe, rozwija ośrodek odpowiedzialny za kreatywne myślenie, co z kolei prowadzi do zmniejszenia efektu tzw. demencji starczej w wyniku zanikania szarych komórek w przyszłości. Nie ma co, rzuć szkołę i zacznij ćwiczyć.

5. Zadbaj o serce

Rockmeni mają lepszy ukłąd krążenia i serce. Tak wynika z badań naukowców z Holandii. Odkryli oni, że pacjenci, którzy ćwiczyli grę na instrumentach przez minimum 100 minut dziennie mieli znaczący spadek ciśnienia krwi i niższe tętno niż ci, którzy tego nie robili. Troje z badanych to gitarzyści.

6. Podrywaj i daj się podrywać

Odwieczny fenomen popularności gitarzystów został wytłumaczony przez badannia Psychology of Music. Okazuje się, że kobiety kojarzą inteligencję, zaangażowanie w realizowanie pasji, chęć do ciężkiej pracy i sprawność fizyczną z możliwością zarobienia pieniędzy. Wszystkie te cechy widzą w gitarzystach właśnie. Naprawdę szkoda nam perkusistów.

7. Podrywaj jeszcze więcej!

Izraelscy naukowcy potwierdzili powyższą tezę. Wysłali do 100 atrakcyjnych kobiet zapytanie o dołączenie do grona znajomych na Facebooku. Połowa z nich otrzymała zdjęcie przystojnego faceta, a druga tego samego podstawionego aktora, ale z gitarą w ręce. W pierwszym przypadku zaproszenie zostało zaakceptowane w 5 na 50 przypadków. Gitara zaś spowodowała, że aż 14 z pozostałych 50 kobiet przyjęło prośbę od nieznajomego. Czy to dowód na to, że muzyka ma męski charakter?

8. Bądź bogaty

Zarabianie na wykonywaniu muzyki jest trudne i rzadko prowadzi do bogactwa. Natomiast naukowcy z Michigan State University odkryli korelację między graniem na instrumencie w wieku dziecięcym, a sukcesem w życiu dorosłym, pod warunkiem kontynuowania pasji muzycznej. Ci, którzy grali jako dzieci mają większe szanse na stworzenie wynalazku, uzyskania innowacyjnego patentu, założenia własnego biznesu, czy opublikowanie swoich dzieł.

9. Rozwijaj umysł

Utknąłeś w pracy bez swojej sześciostrunówki? Nic straconego, nadal rozwijasz swój mózg. Zgodnie z wynikami badań Cambridge Univeristy muzycy nie przestają kreować po odłożeniu instrumentu. Badania dowiodły, że mózg gitarzysty wizualizuje muzykę jako zbiór kształtów i przetwarza ten obraz jako element ćwiczeń. Według niektórych to bardzo kreatywna metoda nauki Jeśli więc jeszcze zastanawiasz się w jaki sposób przyspieszyć swój rozwój i na starość nie zostać schorowanym i samotnym tetrykiem, wybierz gitarę.

Jeśli więc jeszcze zastanawiasz się w jaki sposób przyspieszyć swój rozwój i na starość nie zostać schorowanym i samotnym tetrykiem, wybierz gitarę. Jaką? Sprawdź ofertę Riff i wybierz swój instrument :)

Komentarze (0)

Brak komentarzy w tym momencie.

Nowy komentarz